Konspekt lekcji biologii w klasie drugiej gimnazjum
Nauczyciel prowadzący : Agnieszka Wiśniewska
Temat : Na czym polega istota procesu oddychania ?
Cele:
- poznanie mechanizmu wymiany gazowej zewnętrznej i wewnętrznej:
- usystematyzowanie wiadomości dotyczących oddychania komórkowego;
- umiejętność właściwej interpretacji rysunków schematycznych przedstawiających:
a. skład powietrza wdychanego i wydychanego
b. wymianę gazową zewnętrzną
c. wymianę gazową wewnętrzną
Metody pracy: pogadanka, wykład ilustrowany prezentacją multimedialną
Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, plansza budowy układu oddechowego.
Przebieg lekcji:
I. Faza wstępna
1. Sprawy organizacyjno porządkowe.
2. Przypomnienie wiadomości o budowie i funkcji układu oddechowego
- pogadanka z wykorzystaniem planszy budowy.
3. Wprowadzenie do tematu bieżącej lekcji.
II) Faza główna
1) Analiza wykresu składu powietrza wdychanego i wydychanego.
Uczniowie odpowiadają na pytanie:
- Jak zmienia się skład powietrza wdychanego i wydychanego?
Na podstawie analizy wykresu formułują wniosek.
2) Omówienie przez nauczyciela (z wykorzystaniem schematów przedstawionych na projektorze multimedialnym) - na czym polega istota oddychania komórkowego?
Lp. | Zagadnienia | Forma realizacji | |
| 1 | Wymiana gazowa zewnętrzna | Objaśnienie mechanizmu na podstawie schematu | |
| 2 | Wymiana gazowa wewnętrzna | Objaśnienie mechanizmu na podstawie schematu | |
| 3 | Oddychanie komórkowe | Przypomnienie reakcji utleniania substancji organicznych z klasy I gimnazjum. Analiza przebiegu procesu zachodzącego w mitochondrium( zwrócenie uwagi na substraty i produkty tej przemiany) |
III) Faza podsumowująca
1) Formułowanie spostrzeżeń i wniosków oraz zapisanie ich do zeszytu.
2) Utrwalenie wiadomości dotyczących istoty procesu oddychania.