Konspekt lekcji języka polskiego( klasa II gimnazjum) przeprowadzonej w pracowni komputerowej
Prowadząca: Marzanna Krzemińska
Cele lekcji
Uczeń:
- odróżnia podanie od innych form wypowiedzi,
- rozumie znaczenie wyrazu „podanie”,
- stosuje styl urzędowy charakterystyczny dla podania,
- posługuje się komputerem (edytorem tekstu Microsoft Word) przy tworzeniu pism użytkowych.
Formy pracy:
- praca zbiorowa, w grupach dwuosobowych, indywidualna praca z komputerem.
Pomoce dydaktyczne:
- słownik języka polskiego,
- komputery,
- przykładowe podania.
Na przeprowadzenie zajęć przeznaczono dwie jednostki lekcyjne.
Przebieg lekcji- 1 godzina lekcyjna:
1.Podanie tematu lekcji. Uczniowie próbują wyjaśnić termin „podanie”.
2. Odczytanie i zapisanie w zeszytach definicji pojęcia „podanie”.
3. Prezentacja przykładowego podania w celu odnalezienia cech charakterystycznych dla podania (słownictwo, składnia, kompozycja, dobór środków językowych). Uczniowie czytają, korzystając z kserokopii.
4. Uczniowie pracują w grupach dwuosobowych i odszukują formuł językowych charakterystycznych dla podania.
5. Wprowadzenie pojęcia - styl urzędowy.
6. Zaprezentowanie schematu podania, zwrócenie uwagi na jego rozmieszczenie.
7. Zaprezentowanie wzorowo napisanego podania.
8. Rozdanie uczniom instrukcji pisania podania:
- zapisz w górnym prawym rogu miejsce i datę, w lewym rogu nadawcę, poniżej z prawej strony adresata, niżej pośrodku zapisz, czego dotyczy podanie.
- w pierwszym akapicie w jednym zdaniu wyraź, o co prosisz. Zacznij tak: „Zwracam się z uprzejmą prośbą do...........o.............”
- drugi akapit rozpocznij tak: „Prośbę swą motywuję tym, że.......”
- w ostatnim akapicie ponów swą prośbę.
- podpis złóż z prawej strony- odręcznie.
- z lewej strony wypisz załączniki.
Druga godzina lekcyjna - w pracowni komputerowej.
1. Podział klasy na dwuosobowe grupy.
2. Przydzielenie zespołom wcześniej przygotowanych przez nauczyciela zadań, np.: - podanie dotyczy przyjęcia twojego dziecka do przedszkola,
- podanie dotyczy odroczenia spłaty kredytu bankowego itp.
3. Komputerowy zapis tekstów podań i drukowanie ( ewentualnie z pomocą nauczyciela).
4. Ocena prac uczniów i zaprezentowanie wzorowo napisanych i wydrukowanych podań.
5. Praca domowa: napisz żartobliwe podanie do św. Mikołaja. Jeśli masz możliwość, skorzystaj z komputera.